توصل یا شرک ؟

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان
راستش یه سوال برام پیش اومده خواستم از همه اونایی که دعوی مسلمانی و شیعه با اطلاع را به دوش می کشن بپرسم
البته امیدوارم که بنده را متهم به وهابی یا هر چیزی نکنید خود قرآن هم گفته دین تحقیق هست نه تحمیل پس لطفا با اطلاعاش جواب بدین متعصب هاشم برن واسه خودشون سینه بزنن نمی خواد جواب بدن
توی قرآن همه جاش( تا اونجایی که خوندم غیر اینه با آیه بگین !) گفته در آخرت ضمانت هیچ کس قبول نیست !
و هر کس مسئول اعمال خویش است
2) گفته فقط از خودم بخواین هیچ کس از من نزدیکتر به شما نیست و هیچ کس جز من برآورنده خواسته ها نیست !
3) از طرفی هم همه می دونن که احادیث جعلی زیاده ( البه خیلی روی این مورد کاری ندارم )
سوال
با توچه یه حرفهایی که داخل قرآن گفته و می گن که حرف خداست
1) پس چرا ما مسلمون های شیعه دو آتیشی تحت عنوان توصل هر چی می خوایم یا می گیم یا علی ، یا حسین و....
این دقیقا شرک نیست ؟
2 ) می گیم در اون دنیا ائمه شفاعتمون کنن این بی اعتنایی به حرف خدا نیست ؟
3) می گیم رومون نمی شه به خدا بگیم این خلاف قال الله عز و جل: و نحن اقرب الیه من حبل الورید نیست ؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز میتونی بگی کدوم آیه فرموده در آخرت ضمانت هیچ کس قبول نیست!؟
فکر کنم اشتباهه!

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز میتونی بگی کدوم آیه فرموده در آخرت ضمانت هیچ کس قبول نیست!؟
فکر کنم اشتباهه!
سوره بقره بود آیه را هم حتما می گردم می ذارم تا اونجا که یادمه اوایلش بود

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره بقره بود آیه را هم حتما می گردم می ذارم تا اونجا که یادمه اوایلش بود

آیه رو هم بزارید ممنون میشم!
ولی بهتره بدونیم که توصل کردن شرک نیست

منظور این آیه این بوده که در قیامت فقط خودتیو خودت نه دوستت نه اعضای خانوادت نه پولت و نه خیلی چیزای دیگه بدردت نمیخورن!
یک تلنگوره که ای بنده مواظب اعمالت باش!
اما متسفانه برداشت های متفاوت باعث میشه یکسری از حقایق دور بشن!
البته خدایی نکرده منظورم شما نیستید کلی عرض میکنم! ;)

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

منظور این آیه این بوده که در قیامت فقط خودتیو خودت نه دوستت نه اعضای خانوادت نه پولت و نه خیلی چیزای دیگه بدردت نمیخورن!
حتما این آیه را تا جمعه شب قرار می دم اینم که الان نمی ذارم چون یادمه توی دبیرستان این سوال وقتی که قرآن را داشتم می خوندم برام پیدا شد و وقتی هم از اساتید مربوطه پرسیدم هیچ چیزی جز اینکه ائمه بیشتر می فهمیدن تا تو جواب نگرفتم و وقتی این تالار را دیدم فرصت را واسه سوالم غنیمت شمردم واسه همین برای پیدا کردنش یه کوچولو باید بگردم ;)
ولی در جوابتون من با آیه قرآن مشکلی ندارم من با این که می گن نمی دونم در او دنیا فلانی شفاعتت کنه و این حرف مشکل دارم !

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان
راستش یه سوال برام پیش اومده خواستم از همه اونایی که دعوی مسلمانی و شیعه با اطلاع را به دوش می کشن بپرسم
البته امیدوارم که بنده را متهم به وهابی یا هر چیزی نکنید خود قرآن هم گفته دین تحقیق هست نه تحمیل پس لطفا با اطلاعاش جواب بدین متعصب هاشم برن واسه خودشون سینه بزنن نمی خواد جواب بدن
توی قرآن همه جاش( تا اونجایی که خوندم غیر اینه با آیه بگین !) گفته در آخرت ضمانت هیچ کس قبول نیست !
2) گفته فقط از خودم بخواین هیچ کس از من نزدیکتر به شما نیست و هیچ کس جز من برآورنده خواسته ها نیست !
3) از طرفی هم همه می دونن که احادیث جعلی زیاده ( البه خیلی روی این مورد کاری ندارم )
سوال
1) پس چرا ما مسلمون های شیعه دو آتیشی تحت عنوان توصل هر چی می خوایم یا می گیم یا علی ، یا حسین و....
این دقیقا شرک نیست ؟
3) می گیم رومون نمی شه به خدا بگیم این خلاف قال الله عز و جل: و نحن اقرب الیه من حبل الورید نیست ؟

سلام

ببینید اولا قرآن به تنهایی نمیتونه راهگشا باشه و باید چیزی کنارش باشه که مفهوم اون رو به شما برسونه در حدیث ثقلین ذکر شده:
انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی: کتاب الله فیه‏الهدی والنور حبل ممدود من السماء الی الارض وعترتی اهل بیتی وان اللطیف الخبیر قد اخبرنی‏انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض وانظروا کیف تخلفونی فیهما «من در میان شما دو امانت نفیس و گرانبها می‌گذارم یکی کتاب خدا قرآن و دیگری عترت و اهل بیت خودم. مادام که شما به این دو دست بیازند هرگز گمراه نخواهید شد و این دو یادگار من هیچ گاه از هم جدا نمی‌شوند.»

یعنی قرآن میتونه بدون اهل بیت موجب گمراهی بشه ، برای چی تفاسیر انقدر زیاد هست بین علمای دین ، آیا فقط میشه به لفظ اتکا کرد؟ چگونه میخواهیم در باره مسائل دیگری که در قرآن نیامده قضاوت کنیم فقط با عقل؟ آیا عقل تنها توانسه بشر رو به جایی که میخواهیم برسونه؟
شما در رابطه با توسل گفتید ، این امر در سایر ادیان الهی نیز هست در ادیان الهی دیگر مانند مسیحیت و یهود علاوه بر پیامبران توسل به فرشتگان نیز وجود دارد به خصوص فرشتگان مقرب، در مسیحیت و یهود هر دو به شفاعت مسیح و منجی موعود اشاره شده، در مسیحیت به شفاعیت مریم مقدس اشاره شده هر چند در بعضی کتابهایشان هست در بعضی نیست

اما بذارید از دید دیگری به این قضیه نگاه کنیم. شما به یک نفر ستم میکنید اما اون فرد خیلی بزرگواری هست از شما میگذره و شما باز هم ستم میکنید و بازهم اون شما رو میبخشه بعد از چند بار آیا شما برای معذرت خواهی از یکی از افرادی که خودتون قبولش دارید و نزد اون فرد احترام داره نمیخواید که باهاش صحبت کنه؟شما انسان هستید و بهتره انسانی فکر کنید

شرک چیست؟ به چه کسی می گوییم مشرک؟ به کسی که از لحاظ قدرت و انجام امور قدرتی همانند خداوند داره

توصل تا جایی که شما برای شخص قدرتی جدای از آنکه خدا به او داده و جایگاهی جدا از آن جایگاهی که خدا به او داده تصور نکنید شرک نیست! اما اگر توصل کنید به ائمه که آنها کارهایتان را راه بیندازن بدون اینکه در نظر بگیرید قدرت آنها از خدا نشئت گرفته شده است و آنها بننده خدا هستند این شرک است

• Like
واکنش ها: sh85

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

ببخشید طول کشید
سوره بقره آیه 48
وَاتَّقُواْ يَوْماً لاَّ تَجْزِي نَفْسٌ عَن نَّفْسٍ شَيْئاً وَلاَ يُقْبَلُ مِنْهَا شَفَاعَةٌ وَلاَ يُؤْخَذُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلاَهُمْ يُنصَرُونَ «48»
و از روزى پروا كنيد كه نه كسى از كسى عذابى را دفع مي كند ، و نه از كسى شفاعتى مي پذيرند ، و نه از كسى [ در برابر گناهانش ]فديه و عوضى مي گيرند ، و نه [ براى رهايى از آتش دوزخ ]يارى مي شوند .

منبع
به نظرتون منظور از این واضح تر هم می شه ؟ ولی من منظورم دقیقا معنای قرآن هست نه تفاسیرش !

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
علیکم سلام

ببینید اولا قرآن به تنهایی نمیتونه راهگشا باشه و باید چیزی کنارش باشه که مفهوم اون رو به شما برسونه در حدیث ثقلین ذکر شده:
انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی: کتاب الله فیه‏الهدی والنور حبل ممدود من السماء الی الارض وعترتی اهل بیتی وان اللطیف الخبیر قد اخبرنی‏انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض وانظروا کیف تخلفونی فیهما «من در میان شما دو امانت نفیس و گرانبها می‌گذارم یکی کتاب خدا قرآن و دیگری عترت و اهل بیت خودم. مادام که شما به این دو دست بیازند هرگز گمراه نخواهید شد و این دو یادگار من هیچ گاه از هم جدا نمی‌شوند.»

یعنی قرآن میتونه بدون اهل بیت موجب گمراهی بشه ، برای چی تفاسیر انقدر زیاد هست بین علمای دین ،
مسلمان ها دعوی این را دارند که همه کتاب ها تحریف شده و فقط قرآن هست که از تحریف به دور مونده
در باب احادیث که دیگه وضع کاملا روشنه که احادیث جعلی زیادند !
اگر من یه کافرم که دارم قرآن را بررسی می کنم که به حقانیت ایمان پیدا کنم یا نه، به نظرتون بگین حدیث این طور می گه واسه قانع کردن دلیل قابل قبولیه !
آیا فقط میشه به لفظ اتکا کرد؟ چگونه میخواهیم در باره مسائل دیگری که در قرآن نیامده قضاوت کنیم فقط با عقل؟ آیا عقل تنها توانسه بشر رو به جایی که میخواهیم برسونه؟
در قرآن اومده که قرآن برای اهل تغقل و آنها که اهل فکرند آمده خوب اگر قرار بود که قابل فهم نباشه و با عقل نشه درکش کرد دیگه چه دلیلی بر این حرف بود !
شما در رابطه با توسل گفتید ، این امر در سایر ادیان الهی نیز هست در ادیان الهی دیگر مانند مسیحیت و یهود علاوه بر پیامبران توسل به فرشتگان نیز وجود دارد به خصوص فرشتگان مقرب، در مسیحیت و یهود هر دو به شفاعت مسیح و منجی موعود اشاره شده، در مسیحیت به شفاعیت مریم مقدس اشاره شده هر چند در بعضی کتابهایشان هست در بعضی نیست
اینم باز بر می گرده به بحث تحریف خوب مسلمونا می گن سایر ادیان تحریف شدن پس چطور به اون ها استناد می کنید!

اما بذارید از دید دیگری به این قضیه نگاه کنیم. شما به یک نفر ستم میکنید اما اون فرد خیلی بزرگواری هست از شما میگذره و شما باز هم ستم میکنید و بازهم اون شما رو میبخشه بعد از چند بار آیا شما برای معذرت خواهی از یکی از افرادی که خودتون قبولش دارید و نزد اون فرد احترام داره نمیخواید که باهاش صحبت کنه؟شما انسان هستید و بهتره انسانی فکر کنید
اولا این خودش یه بحث جداست درسته من انسانم ولی قیاس روابط انسانی با زابطه خالق و مخلوق درسته ؟
ثانیا اگرم بخوایم به این طور مثال ها استدلال کنیم فرض کنید یه پدری که به بچش می گه هر مشکلی داری به خودم بگو و دوست ندارم که مشکلاتت را از زبان بقیه بشنوم و فرزند هم جز زحمت برای پدرش چیز دیگری نداره اگر فرزند بره مشکلش را به کس دیگه بگه به نظرتون وقتی اون پدر مشکل را از زبان کس دیگه بشنوه حق نداره عصبانی بشه که من همیشه گفتم به خودم بگو و این کار را نکردی !

شرک چیست؟ به چه کسی می گوییم مشرک؟ به کسی که از لحاظ قدرت و انجام امور قدرتی همانند خداوند داره
به هر چیزی و هر کاری و هر کسی که انسان برای رسیدن به مقصودش از اون به جای کمک از خدا بهره بگیره
حتی یه بار هم ئکتر الهه قمشه ای استدلال کردن که دروغ هم رک هست و واقعا جالب هم بود
اگر قبول ندارین فایل صوتیش را بذارم !

توصل تا جایی که شما برای شخص قدرتی جدای از آنکه خدا به او داده و جایگاهی جدا از آن جایگاهی که خدا به او داده تصور نکنید شرک نیست! اما اگر توصل کنید به ائمه که آنها کارهایتان را راه بیندازن بدون اینکه در نظر بگیرید قدرت آنها از خدا نشئت گرفته شده است و آنها بننده خدا هستند این شرک است
با توجه به حرف هایی که زدم و معنای اون آیه این شرکه !

kia112

عضو جدید
علیکم سلام

مسلمان ها دعوی این را دارند که همه کتاب ها تحریف شده و فقط قرآن هست که از تحریف به دور مونده
اگر من یه کافرم که دارم قرآن را بررسی می کنم که به حقانیت ایمان پیدا کنم یا نه، به نظرتون بگین حدیث این طور می گه واسه قانع کردن دلیل قابل قبولیه !
در قرآن اومده که قرآن برای اهل تغقل و آنها که اهل فکرند آمده خوب اگر قرار بود که قابل فهم نباشه و با عقل نشه درکش کرد دیگه چه دلیلی بر این حرف بود !

اینم باز بر می گرده به بحث تحریف خوب مسلمونا می گن سایر ادیان تحریف شدن پس چطور به اون ها استناد می کنید!

اولا این خودش یه بحث جداست درسته من انسانم ولی قیاس روابط انسانی با زابطه خالق و مخلوق درسته ؟
ثانیا اگرم بخوایم به این طور مثال ها استدلال کنیم فرض کنید یه پدری که به بچش می گه هر مشکلی داری به خودم بگو و دوست ندارم که مشکلاتت را از زبان بقیه بشنوم و فرزند هم جز زحمت برای پدرش چیز دیگری نداره اگر فرزند بره مشکلش را به کس دیگه بگه به نظرتون وقتی اون پدر مشکل را از زبان کس دیگه بشنوه حق نداره عصبانی بشه که من همیشه گفتم به خودم بگو و این کار را نکردی !

به هر چیزی و هر کاری و هر کسی که انسان برای رسیدن به مقصودش از اون به جای کمک از خدا بهره بگیره
حتی یه بار هم ئکتر الهه قمشه ای استدلال کردن که دروغ هم رک هست و واقعا جالب هم بود

باسلام
دوست عزیزسوال درست وبجایی بودمنم نظراتی دارم که میگم
1-توسل دردوحالت صورت میگیردکه توسل به اشخاص زنده وصالح جهت اینکه برایتان دعای خیربکنندمشکلی نیست اماتوسل به اشخاص مرده کاملااشتباه ومصداق کامل شرک است چون بارهاتوی قرآن آمده که ازمرده کاری ساخته نیست چه آن شخص خودرسول خدا(ص)باشد.
2-تاخداخودش درنزدیکی ماست وصدای ماروهم بهترازهرکس دیگه میشنودچه دلیلی داردکه به سراغ غیربرویم مگه برای دعا وطلب کردن بایدرفت دنبال پارتی بازی اونجاهم مگه ایرانه که واسه هرکاری رفت سراغ آشنا...

• Like

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ابتدا باید عرض کنم که مسلمونها همه کتاب های ادیان دیگر نظیر اناجیل یا تورات را تحریف شده نمیدانند بلکه قسمتی از آنرا تحریف شده میدانند. شما در اندیشه اسلامی 2 که با آقای صالحی پاس کردین خوندین هر یک از ادیان به مقداری از معارف بهره برده اند و هر کس در دین خود باشد و به دستورات آن کامل انجام دهد راهی به سوی خدا میرود اما بعضی از راه ها آسان است بعضی ها دشوار تفاوت اسلام با سایر دین ها در این است به کتاب مراجعه کنید بهتر است
اولا درست است احادیث جعلی زیاد است اما دسته از احادیث هستند که جزء مستندات دین ما محصوب میشوند. مثلا شما هیچ جا و هیچ کس پیدا نمیکنید که بگوید حدیث ثقلین یا حدیث غدیر دروغ باشد چه شیعه چه سنی ، فقط در مورد مضمون احادیث مثلا حدیث غدیر اختلاف نظر دارند. پس وقتی که این حدیث جز مستندات هست و جعلی نیست پس در باب سخن حدیث و مضمونش روشن است اما در باب اینکه فرض را بر این بگیریم که شما یک فرد غیر مسلمان هستید که دارید در مورد قرآن بررسی میکنید به این نکته نظر شما رو جلب میکنم که چرا وقتی در مورد آثار یک نفر صحبت میکنن زندگی شخصیش ، نظرایتش و صحبتاش در مورد اون اثر و سایر مسائا ، شرایط اقلیمیش و ... تحقیق میکنند؟ شمایی که درمورد قرآن دارید تحقیق میکنید آیا نباید سخنان کسی آن را آورده است و مستندات محکمی برای آن سندها هست که در مورد این حدیث بیش از 300 کتاب وجود دارد باید مطالعه کنید؟!

بله قرآن برای اهل تفکر است، تا در موردش فکر نکنید و تحقیق نکنید نمیتوانید معانی همه مطالب را آنرا بفهمید. در برخی آیات قرآن عموم مردم یا به قولی عوام را خطاب داده است و در برخی متفکرین و مسلما در آن قسمت خیلی از عوام نمی توانند معانی را درک کنند. در برخی آیه ها سالهای سال تحقیق شده تا به برخی مضمون ها رسیده اند. برای همین در حدیث ثقلین قرآن را در کنار کسانی آورده که علم آنرا داشته اند تا شما از آنها بهره بگیرید. اینان کلید های راهنمایی برا قرآن هستند. پس همه نمیتوانند معانی قرآن را دریابند و این لازمه سالها تحقیق و پژوهش است در ثانی برخی از مطالب که در حوزه فکر و عقل نیستند و شما نمیتوانید آنها را تجربه کنید چه؟ مسائلی مانند کیفیت زندگی در آن دنیا، معیارهای سنجش در آن دنیا و ..... . حال شما چگونه در باره این مسائل میخواهید با عقل تصمیم بگیرید که چگونه اند؟!

اینکه بنده مثال هایی از انجیل و تورات آوردم . منظور این بود که این مسئله تازه نیست که در دین اسلام بهش پرداخته باشن بلکه از قبل بوده مانند نماز خواند . در مورد تحریفم که بالا گفتم
شما وقتی قرآن را میخوانید در مورد بهشت و قیامت مجازات و پاداش آن دنیا چگونه جواب داده اند؟ بعد بشینید فکر کنید درست است یا خیر

در مورد این قضیه در آخر همین جواب سوال اصلیتون را باهاش میدم

من ارتباط حرفتون در رابطه با جمله دومتون که در باره دکتر هست رو نفهمیدم
در ثانی دکتر الهی قمشه ای که امام معصوم نیست که حرفش سند قطعی باشه! حتی ایشون مرجع تقلید هم نیستند. تازه همون مراجعش هم در خیلی امور نظرشون باهم فرق داره!

اما جدا از اینکه فلانی چی گفت و اون یکی چی گفت باید دید تعریف از مشرک کیست؟ من فکر میکنم به کسی میگوییم مشرک که در انجام امور قدرتی جدای از قدرتی که خداوند داره دارد. یعنی بعضی کارها هست که او میتواند انجام بدهد بدون اجازه پرودگار. اگر شما تعریف دیگری دارید بیان کنید که بحث کنیم

اما در این باب، مثلا جبرئیل فرشته وحی است ، یا میکائیل در اسلام فرشته روزی رسان. روزی شما را میکایئل از طرف خداوند میرساند! حال اگر شما دعا کنید که ای حضرت میکائیل از تو میخواهم به واسطه مقامی که نزد پرودگار داری از خداوند بخواهی که روزی مرا افزایش دهی. اینجا میکائیل از خود قدرتی مستقل ندارد و شما همچین قدرتی برای او متصور نشده اید پس شرک نیست! اما اگر درخواست خود را به گونه ای از میکائیل بخواهید گویی او با از خود قدرتی دارد جدای انکه خدا به او داده این شرک است

اما بحث اصلی در رابطه با آیه 48 سوره بقره: اگر از آیه 40 دنبال کنید میفهمید که خطاب این آیه عموم نیست بلکه قوم بنی اسرائیل بوده است. خداوند ابتدا از آنها میخواهد که به قرآن ایمان بیاورند همانا تصدیق کننده تورات است وآیات اورا به بهای اندک نفروشند و فقط از قهر او بترسند. بعد از این آیه خداوند نعماتی که به آنها داده را یاد آور میشود و کارهای اشتباهی که آنان کردند مانند گوساله پرستی بعد از عبور از نیل و مسائلی که در باره ضبح گاو پیش آوردند

در باب توسل این آیا هم بد نیست1 ـ در آيه شريفه 97 سوره يوسف مى خوانيم:
قالُوا يا اَبانَا اسْتَغْفِرْلَنا ذُنُوبَنا اِنّا كُنّا خاطِئينَ
(برادران يوسف خطاب به پدرشان) گفتند: پدر! از خدا آمرزش گناهان ما را بخواه، كه ما خطاكار بوديم.
وقتى كه خبر سلامتى حضرت يوسف (عليه السلام) به پدر و برادرانش رسيد، آن ها پى به خطا و اشتباهاتشان بردند و در صدد جبران و توبه و استغفار برآمدند، به خدمت پدر رسيدند تا او را بين خود و خدايشان واسطه قرار دهند، به پدر متوسّل شدند تا او از خداوند بخواهد كه گناهانشان را ببخشايد، پدر در جواب فرزندانش گفت:
سَوْفَ اَسْتَغْفِرُ لَكُمْ رَبّى اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ(یوسف/98)

حال این آیات چه مفهومی دارند؟! آیا اینها جدای از توسل است؟

درضمن من ادعای مسلمونی ندارم. همون قدری که خوندم همون قدر میتونم جواب بدم و کاری به ادیان ندارم همون طوری که در مورد مسائلی که از مسحیت خوندم اونجا هم رفتم دفاع کردم. اگر به واقع دنبال جواب هستید میتوانید به یکی از مراجع تقلید ایمیل بزنید و جواب سوال خودتون را بگیرید یا به کتاب تفسیر المیزان مراجعه کنید و نظرات مختلف پیرامون هر آیه ای را که مد نظر دارید ببینید

شاد باشید و سر بلند

• Like

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ضمن این رو بگم نمیشه بدون در نظر گرفتن احادیث راجع به خیلی از مسائل صحبت کرد ، همون طور که گفتم ائمه کلیدهایی هستند برای قرآن . مثلا شما نماز میخوانید در کجای قرآن نوع حرکات و ذکرها و آداب رسوم آن آورده شده است که شما فقط میخواهید به آن اتکا کنید؟!

• Like

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باسلام
دوست عزیزسوال درست وبجایی بودمنم نظراتی دارم که میگم
1-توسل دردوحالت صورت میگیردکه توسل به اشخاص زنده وصالح جهت اینکه برایتان دعای خیربکنندمشکلی نیست اماتوسل به اشخاص مرده کاملااشتباه ومصداق کامل شرک است چون بارهاتوی قرآن آمده که ازمرده کاری ساخته نیست چه آن شخص خودرسول خدا(ص)باشد.
2-تاخداخودش درنزدیکی ماست وصدای ماروهم بهترازهرکس دیگه میشنودچه دلیلی داردکه به سراغ غیربرویم مگه برای دعا وطلب کردن بایدرفت دنبال پارتی بازی اونجاهم مگه ایرانه که واسه هرکاری رفت سراغ آشنا...
به جز اون تکه که قرمز کردم با همه حرفاتون موافقم
اون هم به به همون دلایلی که قبلا ذکر کردم و همچنین این که پی بردن به این که یه شخص صالح هست و از این حرفا به نظرم یه جورایی ناممکن هست چون هیچ کس جز خدا از باطن آدم ها خبر نداره !
( البته جسارت نباشه نظر خودم را گفتم ;))

Ehsan H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان

سوال
این دقیقا شرک نیست ؟

فرقه ی ضاله ی وهابیت چه کرده با شیعه های ما؟!
توسل شرک نیست چون متوسل غیر خدا را نمی پرستد و در واقع عمل وی نوعی واسطه قراردادن است. مثلا شما با یه فرد مهمی کار داری اما پیشش آبرو نداری از دوستت که با اون رفیقه می خوای بره واست وساطتت کنه
جلد نخست تفسیر نمونه رو مطالعه کنید در ذیل همین آیه ی شریفه تا اصل موضوع رو درک کنید

مرگ بر فرقه سازانی باد که اسلام را قطعه قطعه کردند و به نام شرک زدایی شیعیان را در کربلا و نجف و حالا در یمن کشتند.

• Like

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فرقه ی ضاله ی وهابیت چه کرده با شیعه های ما؟!
توسل شرک نیست چون متوسل غیر خدا را نمی پرستد و در واقع عمل وی نوعی واسطه قراردادن است. مثلا شما با یه فرد مهمی کار داری اما پیشش آبرو نداری از دوستت که با اون رفیقه می خوای بره واست وساطتت کنه
جلد نخست تفسیر نمونه رو مطالعه کنید در ذیل همین آیه ی شریفه تا اصل موضوع رو درک کنید

مرگ بر فرقه سازانی باد که اسلام را قطعه قطعه کردند و به نام شرک زدایی شیعیان را در کربلا و نجف و حالا در یمن کشتند.
با سلام برادر محترم
ممنون از جوابی که دادین ولی فکر نمی کنید بهتر بود لحن گفتارتون را یه کم بی غرضانه تر می کردین ؟
اصلا من یه کافر یا وهابی ! شاید بخوام دنبال حقیقت بگردم فکر نمی کنید با این لحنتون باعث می شین به جای بررسی بی طرفانه موضوع حس حقیقت طلبی فرد را به جنگ و دعوا بدل می کنید !
بیاین واژه مرگ بر را از حرف هامون حذف کنیم
اگر معتقد به خد اهستین خدا خودش هزاران بار گفته جان را به انسان ها می ده و به وقتش هم میگیره با این مرگ بر گفتن یه جور به خدای خودتون هم بی احترامی نمی کنید که یعنی من می فهمم این باید بمیره ولی نعوذ بالله تو نه !
لااقل بذارین اگر منم یه فرد مغرضی هم هستم با دادن جواب های قبلی که بر اساس منابع و دلایل بود زبونم کوتاه بشه و برای ضدیت کردن باید دوباره هه منابع را زیر و رو کنم تا جواب بدم ! نه این که با این طرز پاسخ گویی زبونم هم دراز تر بشه !
دست حق به همراهتون
بدرود

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
خوب اين يكي از شبهات بسياري هست كه در مورد شيعه و از جانب وهابيون و فكر مي كنم اهل سنت بيان شده اما اين به معناي اشكال براي پرسيدن اين سوال نيست.
اول، از همه بگذاريد به معناي لغوي توسل (نه توصل) مراجعه كنيم. توسل از ريشه وسل گرفته شده، به معناي وسيله قرار دادن كسي پيش مالِك يا خدا.(كتاب لسان العرب)

دوم، بگذاريد نگاهي به دعاهايي كه بين شيعه متداول هستند، دعاهاي عربي كه مي خوانيم، بيندازيم، تا جاييكه من ديدم و به ياد دارم شكل دعاها به اين شكل بوده: الهي به حق فلان امام‌ (دعاي معروف اللهم انا نسئلک و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجل الاکرم بحق محمد و علی و فاطمة و الحسن و الحسین و التسعة المعصومین من ذریة الحسین ...) يعني ما كساني را پيش خدا واسطه مي كنيم كه نزد خداوند از حق و ارزش خاصي برخوردارند.
سوم، توي دعاي معروف توسل ما مي گيم: "یا آبَاالحَسَنِ یا اَمیرَالمُؤمِنینَ یا عَلیَّ بنَ اَبی طالِبٍ یا حُجَّةَ اللّهِ عَلی خَلقِهِ یا سَیِدَناوَ مَولانا اِنا تَوَجَّهنا وَستَشفَعنا وَ تَوَسَّلنا بِکَ اِلیَ اللّهِ وَ قَدَّمناکَ بَینَ یَدَی حاجاتِنا یا وَجیهاً عِندَاللّهِ اِشفَع لَنا عِندَاللّه" باز هم ما از به عنوان مثال از حضرت علي تقاضاي شفاعت پيش خدا (الي الله) رو داريم نه پرستش حضرت علي رو.

چهارم، در مورد زيارت قبور ائمه و اولياء الله. نمي دانم شما به روح معتقديد يا خير؟ ايا شما به اينكه روح تا قيامت باقي مي ماند،‌معتقديد؟ خوب، اگر معتقديد، تا به حال شده كه به حالتتان قبل و بعد از ورود به مرقد امام رضا دقت كرده باشيد؟

از آيه اى كه از ايستادن بر قبور منافقين و درود و طلب رحمت بر آنان نهى مى فرمايد استفاده مى شود كه اين عمل براى مؤمنين جايز بلكه سيره مسلمان ها و عمل رسول خدا بر آن بوده است زيرا اگر در مورد مؤمنين هيچ نداشت و پيامبر بر سر قبور مؤمنين و مسلمان ها حضور پيدا نمى نمود. اين نهى معنا و مفهوم درست و صحيحى پيدا نمى كرد.
آيه مزبور اين است:
«و لا تُصَلِّ عَلى احَد مِنهُم ماتَ أبَداً و لا تَقُم على قَبْرهِ اِنَّهُم كَفَروا باللّه و رَسُولِه و ما تُوا وَ هُم فاسِقُونَ»(1)
براى هيچ يك از منافقين اگر بميرد هيچ گاه نماز نخوان و بر قبور آنان (براى طلب رحمت و مغفرت) نايست آنها به خدا و پيامبر(صلى الله عليه وآله) كفر ورزيدند و مردند در حالى كه فاسق بودند.
از اين كه در مورد منافق مى فرمايد: «بر قبر آنان نايست» استفاده مى شود كه در مورد غير منافق اين عمل شايسته مى باشد. (منبع و مطالعه بيشتر)

و در آخر،آيا عبادت مشركان در برابر بت ها با توسل به اوليا يكسان است ؟
اولاً: مشركان بت ها را مى پرستيدند نه اين كه تنها مى خواندند و از بت ها طلب حاجت مى كردند، آنها را الهه و خدايان خود و تدبير كنندگان و كار گردان عالم مى دانستند و اصنام و بت ها را عبادت مى نمودند .بعضى از آيات كه شاهد اين مدعاست از اين قرار است:
1. (اذ قالَ لِاَبيهِ وَ قَوْمِهِ ما هذِهِ الّتماثيلُ الَّتى اَنتُمْ لَها عاكِفونَ)(1)
هنگامى كه ابراهيم به پدر (عمويش) و قومش گفت: اين مجسّمه هاى بى جان چيست كه شما آنها را مى پرستيد؟
2. (قالُوا وَجَدنا آباءَ فالْها عابِدينَ)(2)
گفتند پدران خود را عبادت كنندگان آنهايافيتم.
قالَ بَلْ رَبُّكُم رَبُّ السَّموات و الارضِ الَّذى فَطَرَ هُنَّ و اَنا عَلى ذلِكُم مِنَ الشاهدينَ گفت: بلكه پروردگار شما همان پروردگار آسمان ها زمين است كه آنها را ايجاد كرده و من به اين امر از گواهانم .
از اين كه ابراهيم مى فرمايد: بلكه ربّ شما پروردگار آسمان ها و زمين است ; آن كسى كه آنها را خلق فرموده است استناد مى شود كه مشركان بت ها رب و مدبّر امور خود مى دانستند

بسيارى از مشركان به شهادت آيات قرآن مخصوصاً مشركان مكه شرشان در عبادت خدا بودو غير خدا را مى پرستيدند و در برابر الهه و خدايان سجده مى كردند و براى آنها قربانى و ذبح مى كردند و لذا در سوره كافرون به پيامبر دستور ميدهد:
(قل يا ايُّها الكافِرون * لا اَعبُدُ ما تَعبدونَ * و لا انتُم عابِدونَ ما اعبُدُ * و لا انَا عابِدُ عَبَدتُم)(4)
بگو اى كافران: آن چه را شما مى پرستيد من نمى پرستم و نه شما آن چه را نمى پرستم و نه من هرگز آن چه را شما پرستش كرده ايد مى پرستم:
بنا براين عبادت مشركان در برابر خدايان و ارباب متعدد، غير از خواندن و در خواست حوايج از آنها بوده است; البته در خواست حوايج ا خدايان خود هم ميكردند; ولى شرك آنها از اين جهت نبود كه از آنها حاجت مى خواستند چون نفس حاجت خواستن از انسان، شريك قرار دادن براى خدا نيست وگرنه بايد هه انسانها كه از هم حاجت مى خواهند مشرك محسوب شوند.
ثانياً: اعتقاد مشركان بر اين بوده كه تدبير امور به خدايان واگذار شده است و منشاء شرك در عبادت شرك در خالقيت و در ربوبيت و تدبير امور عالم پس از خلق و ايجاد به ارواح يا ملائكه و يا اجنه واگذار شده و براى هر يك از آنها صور و تمثال هايى درست مى كردند و در برابر آنها خضوع مى نمودند.(منبع و مطالعه بيشتر)

ببخشيد كه طولاني شد. براي اينكه مطلب طولاني نشه، بعضي از مطالب رو حذف كردم كه مي تونيد با مراجعه به منبع به صورت كامل مطالعه كنيد. اين هم يك سايت كه شبهه اي رو كه بيان كرديد از زبان اهل سنت به صورت كامل تر و البته بدون ذكر منبع و مرجع براي احاديث بيان كرده.

آخرین ویرایش:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سوال
این دقیقا شرک نیست ؟

جواب 2 تا از سوال هاي شما رو در پست قبلي خودم گفتم. در مورد اينكه گفتيد ضمانت هيچ كس در آخرت قبول نيست، شما رو ارجاع مي دم به آيه 255 سوره بقره ( اولين آيه از آية الكرسي)
... مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ... كيست آن كس كه جز به اذن او در پيشگاهش شفاعت كند (255 بقره)

پس مي بينيد كه در آخرت بساط شفاعت(يا به قول kia112، پارتي بازي) هست اما با اذن و اجازه خداوند.

و قال الله عز و جل: و نحن اقرب الیه من حبل الورید اين گفته در مورد خداوند هست كه از رگ گردن به انسان نزديك تر است اما آيا انسان هم به همين مقدار به خدا نزديك است؟ ايا انسان انقدر پيش خدا ارج و قرب دارد كه بتوان اين گفته رو به صورت بر عكس هم گفت؟
آيا به نظر شما انساني كه بسيار با خداي خود فاصله دارد و حتي گاهي فراموش مي كند خداي خود رو مي تواند بگويد من از رگ گردن به خدا نزديك ترم و هر چه من از خدا بخواهم به من مي دهد؟

Ali Samadi

اخراجی موقت
سلام

اولا توجه به شان نزول آیه باید مد نظر شما باشه ، چه بسیار آیاتی که در نقض آیاتی ( چه برسه به حدیث ) دیگر در نظر اول میان ، ولی توجه به شان نزول اون ماجرا رو روشن می کنه مثل قضیه خوردن شراب .

ثانیا توجه به علم رجال حدیث خودش می تونه کمک شایانی به شما بکنه ، چه بسا احادیثی که در بین ما بسیار تکرار می شه ولی از سندیت و اعتبار برخوردار نیست و گاها عقل و قرآن توامان به نقضش می پردازند ، و چه بسیار افراد دین فروشی که بیش از احادیث واقعی احادیث جعلی در اسلام تزریق کردن !

ثالثا تعابیر و احادیث اغراق آمیز جهت تشویق عرب جاهلیه به گرویدن به اسلام بعضا در زمان کنونی و با پیشرفت عقل بشر جایگاه خودشونو از دست دادن !

رابعا بنده شخصا به نثر صریح قرآن ( البت با توجه و تامل در شان نزول آیات ) و احادیث مورد تایید در مقوله علم رجال و مطابق با عقل اعتقاد دارم و شما رو هم دعوت به این امر می کنم !

در ضمن ذکر یا علی و یا حسین و ... رو شرک نمی دونم ولی توصل به این الفاظ رو هم قبول ندارم چون یاد بزرگان دل بزرگی می خواد و کسی که به حاجت به یاد این بزرگان میوفته از کوچکی خود معترضه ! ولی بعضا این الفاظ جواب داده که من معتقدم زمانی این الفاظ جواب داده که فرد قبل از نیاز هم به یاد بوده نه هر وقت به بن بست خورد دست به دعا شده ! فراموش نکنیم یاد بزرگی کردن فراموش کردن بزرگتری نیست ! خدا جای خود ، ائمه جای خود

التماس دعا

• Like

Ehsan H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام برادر محترم
ممنون از جوابی که دادین ولی فکر نمی کنید بهتر بود لحن گفتارتون را یه کم بی غرضانه تر می کردین ؟
اصلا من یه کافر یا وهابی ! شاید بخوام دنبال حقیقت بگردم فکر نمی کنید با این لحنتون باعث می شین به جای بررسی بی طرفانه موضوع حس حقیقت طلبی فرد را به جنگ و دعوا بدل می کنید !
بیاین واژه مرگ بر را از حرف هامون حذف کنیم
اگر معتقد به خد اهستین خدا خودش هزاران بار گفته جان را به انسان ها می ده و به وقتش هم میگیره با این مرگ بر گفتن یه جور به خدای خودتون هم بی احترامی نمی کنید که یعنی من می فهمم این باید بمیره ولی نعوذ بالله تو نه !
لااقل بذارین اگر منم یه فرد مغرضی هم هستم با دادن جواب های قبلی که بر اساس منابع و دلایل بود زبونم کوتاه بشه و برای ضدیت کردن باید دوباره هه منابع را زیر و رو کنم تا جواب بدم ! نه این که با این طرز پاسخ گویی زبونم هم دراز تر بشه !
دست حق به همراهتون
بدرود

به شما نگفتم وهابی که
گفتم این وهابی ها چه جوری شبه ایجاد می کنن
اگه لحنم بد بود ببخشید

• Like

#صلاح#

عضو جدید
سلام .با تشکر از این طرز تفکر تو دوست عزیز خداوند در ایه ی 3 سوره ی زمر کامل بحث شرک رو مشخص کرده من پیشنهاد میکنم بری و قرآن رو بخونی چون قرآن از هر کسی کاملتر پاسخ سوال تو رو داده .اگه نظر شخصی خودمون رو بگیم متهم به وهابیگری یا سلفی گری میشیم .مگه قران نگفته همه ی حرفها رو بشنوید وبهترین اونها رو برای خودتون نگه دارید.امام علی هم میفرماید نبینید کی میگه ببینید چی میگه

• Like

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در ضمن این رو بگم نمیشه بدون در نظر گرفتن احادیث راجع به خیلی از مسائل صحبت کرد ، همون طور که گفتم ائمه کلیدهایی هستند برای قرآن . مثلا شما نماز میخوانید در کجای قرآن نوع حرکات و ذکرها و آداب رسوم آن آورده شده است که شما فقط میخواهید به آن اتکا کنید؟!

سوال خوبیه
تا اونجایی که اطلاع دارم البته خیلی مطمئن نیستم سنی ها ائمه ما را قبول ندارن فقط امام علی اونم به عنوان خلیفه پنجم اونم نه به اون طریقی که شیعه ها معصوم می دونن
خوب پس اونا چه کار می کنن ؟
در ثانی به دلیل همین بحث احادیث خیلی از رفتار های مذهبی من جمله نماز و روزه و حتی همین زیارت اهل قبور شیعه و سنی اختلافات زیادی دارند از گجا می شه فهمید که حق با کیه !

به شما نگفتم وهابی که
گفتم این وهابی ها چه جوری شبه ایجاد می کنن
اگه لحنم بد بود ببخشید
می دونم دوست عزیز منم منظور شما را فهمیدم
ولی منظور من کلی بود
شاید من واقعا یه هابی بودم !
خوب اونوقت ...!
ممنون از حس انتقاد پذیریتون :gol:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

من ارتباط حرفتون در رابطه با جمله دومتون که در باره دکتر هست رو نفهمیدم

ارتباط :
چه موقع ما از دروغ استفاده ی کنیم ؟
وقتی که برای رسیدن به اهدامون به جای توکل به خدا میایم از به قول خودمون راه دم دس تر استفاده می کنیم و دروغ می گیم و با این کارمو انگار به جای یاری خواستن از خدا از دروغ یاری گرفتیم پس دروغ را شریک خدا قرار دادیم برای رسیدن به هدفمون پس این می ه شرک ( البته ایشون خودشون خیلی بهتر توجیح کردن تا من چون قدرت بیانم خیلی خوب نیست :redface:)

در ثانی دکتر الهی قمشه ای که امام معصوم نیست که حرفش سند قطعی باشه! حتی ایشون مرجع تقلید هم نیستند. تازه همون مراجعش هم در خیلی امور نظرشون باهم فرق داره!
حرفش یه حرفه و قابل تامل می خواد از دهن یه بچه 2 ساله باشه یا یه مرد 80 ساله !
ا
ما جدا از اینکه فلانی چی گفت و اون یکی چی گفت باید دید تعریف از مشرک کیست؟ من فکر میکنم به کسی میگوییم مشرک که در انجام امور قدرتی جدای از قدرتی که خداوند داره دارد. یعنی بعضی کارها هست که او میتواند انجام بدهد بدون اجازه پرودگار. اگر شما تعریف دیگری دارید بیان کنید که بحث کنیم
تعرف من تقریبا در همون مایه های تعریف دکتر هست در مورد دروغ که به بقیه چیز ها هم تعمیمش بدیم

اما در این باب، مثلا جبرئیل فرشته وحی است ، یا میکائیل در اسلام فرشته روزی رسان. روزی شما را میکایئل از طرف خداوند میرساند! حال اگر شما دعا کنید که ای حضرت میکائیل از تو میخواهم به واسطه مقامی که نزد پرودگار داری از خداوند بخواهی که روزی مرا افزایش دهی. اینجا میکائیل از خود قدرتی مستقل ندارد و شما همچین قدرتی برای او متصور نشده اید پس شرک نیست! اما اگر درخواست خود را به گونه ای از میکائیل بخواهید گویی او با از خود قدرتی دارد جدای انکه خدا به او داده این شرک است

مثالتون مقبول ولی چیزی که الان در نزد شیعیان ( عامه افراد منظورمه ) هست می تونم بگم خیلی غیر از اینه بعضی مواقع حتی در همین صدا و سیمای میلی همچین از امام علی می گن که آدم می مونه ! نعذ بالله ایشون اول بودن یا خدا !

باقیه حرفاتونم مقبول
حرف حساب جواب نداره !
ممنون که وقت گذاشتین :gol:
شاد باشید
یا حق

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

چهارم، در مورد زيارت قبور ائمه و اولياء الله. نمي دانم شما به روح معتقديد يا خير؟ ايا شما به اينكه روح تا قيامت باقي مي ماند،‌معتقديد؟
بله
خوب، اگر معتقديد، تا به حال شده كه به حالتتان قبل و بعد از ورود به مرقد امام رضا دقت كرده باشيد؟

این دلیلتون را قبول ندارم این به دلیل باور ها و اعتقادات هست مثلا شخصی هم که بت پرست هست و وقتی به معبد می ره همین حس را داره !
و کسی هم که روح را قبول داشته باه و بر فرض مثال امام رضا را قبول نداشته باشه هیچ حسی بهش دست نمی ده !

از آيه اى كه از ايستادن بر قبور منافقين و درود و طلب رحمت بر آنان نهى مى فرمايد استفاده مى شود كه اين عمل براى مؤمنين جايز بلكه سيره مسلمان ها و عمل رسول خدا بر آن بوده است زيرا اگر در مورد مؤمنين هيچ نداشت و پيامبر بر سر قبور مؤمنين و مسلمان ها حضور پيدا نمى نمود. اين نهى معنا و مفهوم درست و صحيحى پيدا نمى كرد.
آيه مزبور اين است:
«و لا تُصَلِّ عَلى احَد مِنهُم ماتَ أبَداً و لا تَقُم على قَبْرهِ اِنَّهُم كَفَروا باللّه و رَسُولِه و ما تُوا وَ هُم فاسِقُونَ»(1)
براى هيچ يك از منافقين اگر بميرد هيچ گاه نماز نخوان و بر قبور آنان (براى طلب رحمت و مغفرت) نايست آنها به خدا و پيامبر(صلى الله عليه وآله) كفر ورزيدند و مردند در حالى كه فاسق بودند.
از اين كه در مورد منافق مى فرمايد: «بر قبر آنان نايست» استفاده مى شود كه در مورد غير منافق اين عمل شايسته مى باشد. (منبع و مطالعه بيشتر)
ممنون ولی این چیزی که شما ازش منبع آوردین خلاصه کلام اینه
لذا از اين آيه به وضوح استفاده مى شود كه زيارت قبور مؤمنين و طلب رحمت و غفرت براى آنان استحباب دارد و بدان ترغيب شده است.(7)

من روی این موضوع بحثی ندارم بلکه اعتقاد هم دارم کاره درستیه واسه کسی که مرده وعا و طلب مغفرت کنی
من بحثم در مورد خواستن بر آوردن حاجات از مرده هست
حتی سنی ها هم این موضوع را قبول ندارن
که البته خیلی هم به نظرم نامربوط نیست
این که میرن یه تکه آهن یا سنگ را می گیرن و دخیل می بندن و شفا می خوان ...!

ببخشيد كه طولاني شد. براي اينكه مطلب طولاني نشه، بعضي از مطالب رو حذف كردم كه مي تونيد با مراجعه به منبع به صورت كامل مطالعه كنيد. اين هم يك سايت كه شبهه اي رو كه بيان كرديد از زبان اهل سنت به صورت كامل تر و البته بدون ذكر منبع و مرجع براي احاديث بيان كرده.
اتفاقا این سایتی که گذاشتین یه جورایی همون طرز فکره منه حالا واسه این که بقیه هم ببینن کپیش می کنم
ممنون باقی حرفاون هم که نقل قول نزدم مقبول و به جا بودن :gol:

جواب 2 تا از سوال هاي شما رو در پست قبلي خودم گفتم. در مورد اينكه گفتيد ضمانت هيچ كس در آخرت قبول نيست، شما رو ارجاع مي دم به آيه 255 سوره بقره ( اولين آيه از آية الكرسي)
... مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ... كيست آن كس كه جز به اذن او در پيشگاهش شفاعت كند (255 بقره)

پس مي بينيد كه در آخرت بساط شفاعت(يا به قول kia112، پارتي بازي) هست اما با اذن و اجازه خداوند.
ممنون اتفاق وقتی خودم هم دنبال آیه مورد نظر (40) می گشتم این آیه را دیدم منتها گفتم همون آیه 40 را بذارم تا اگر واسه باقی هم شبه هست رفع بشه :gol:

و قال الله عز و جل: و نحن اقرب الیه من حبل الورید اين گفته در مورد خداوند هست كه از رگ گردن به انسان نزديك تر است اما آيا انسان هم به همين مقدار به خدا نزديك است؟ ايا انسان انقدر پيش خدا ارج و قرب دارد كه بتوان اين گفته رو به صورت بر عكس هم گفت؟ آيا به نظر شما انساني كه بسيار با خداي خود فاصله دارد و حتي گاهي فراموش مي كند خداي خود رو مي تواند بگويد من از رگ گردن به خدا نزديك ترم و هر چه من از خدا بخواهم به من مي دهد؟
منم منظورم این بود که خدا به بندش نزدیکه !
خوب وقتی خدا انقدر به ما نزدیکه یعنی هر حرف ما را می شنوه ( حالا بر آورده کردن بحث جداست ) !
بازم ممنون از پاسخ هاتون:gol:
یا حق

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

اولا توجه به شان نزول آیه باید مد نظر شما باشه ، چه بسیار آیاتی که در نقض آیاتی ( چه برسه به حدیث ) دیگر در نظر اول میان ، ولی توجه به شان نزول اون ماجرا رو روشن می کنه مثل قضیه خوردن شراب .

ثانیا توجه به علم رجال حدیث خودش می تونه کمک شایانی به شما بکنه ، چه بسا احادیثی که در بین ما بسیار تکرار می شه ولی از سندیت و اعتبار برخوردار نیست و گاها عقل و قرآن توامان به نقضش می پردازند ، و چه بسیار افراد دین فروشی که بیش از احادیث واقعی احادیث جعلی در اسلام تزریق کردن !

ثالثا تعابیر و احادیث اغراق آمیز جهت تشویق عرب جاهلیه به گرویدن به اسلام بعضا در زمان کنونی و با پیشرفت عقل بشر جایگاه خودشونو از دست دادن !

رابعا بنده شخصا به نثر صریح قرآن ( البت با توجه و تامل در شان نزول آیات ) و احادیث مورد تایید در مقوله علم رجال و مطابق با عقل اعتقاد دارم و شما رو هم دعوت به این امر می کنم !

در ضمن ذکر یا علی و یا حسین و ... رو شرک نمی دونم ولی توصل به این الفاظ رو هم قبول ندارم چون یاد بزرگان دل بزرگی می خواد و کسی که به حاجت به یاد این بزرگان میوفته از کوچکی خود معترضه ! ولی بعضا این الفاظ جواب داده که من معتقدم زمانی این الفاظ جواب داده که فرد قبل از نیاز هم به یاد بوده نه هر وقت به بن بست خورد دست به دعا شده ! فراموش نکنیم یاد بزرگی کردن فراموش کردن بزرگتری نیست ! خدا جای خود ، ائمه جای خود

التماس دعا

درست می فرمایین ممنون از راهنماییتون:gol:
موفق باشید
یا حق

سلام .با تشکر از این طرز تفکر تو دوست عزیز خداوند در ایه ی 3 سوره ی زمر کامل بحث شرک رو مشخص کرده من پیشنهاد میکنم بری و قرآن رو بخونی چون قرآن از هر کسی کاملتر پاسخ سوال تو رو داده .اگه نظر شخصی خودمون رو بگیم متهم به وهابیگری یا سلفی گری میشیم .مگه قران نگفته همه ی حرفها رو بشنوید وبهترین اونها رو برای خودتون نگه دارید.امام علی هم میفرماید نبینید کی میگه ببینید چی میگه

متاسفانه بیشتر جاهلیت امثال من در اینه که تا یه حرفی بزنی از 10 نفر 9تاشون محکوم به عدم اعتقاد و مشرک و .... به آدم می زنن
ایمانی و اعتقادی که بدون هیچ شکی به وجود اومده باشه هیچ چیزی جز یه تعصب بی منطق نیست
ممنون از راهنماییتون
موفق باشید
یا حق:gol:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
این مطلب را هم دوست عزیزم زحمت کشیدن گذاشتن در متنشون که دیدم خالی از لطف نیست اینجا گذاشته بشه ببینم جواب بچه شیعه هاش به این چیه !

زيارت‌ قبور ائمه‌

اهل‌ سنت‌ وصيت‌ پيامبرشان‌ را بياد دارند كه‌ فرمود:لعنت‌ خدا بر يهود و نصاري‌ كه‌ قبور پيامبران‌ و نيكانشان‌ را سجده‌گاه‌ قرار دادند. مبادا شما نيز چنين‌ كنيد كه‌ من‌ شما را از آن‌ باز مي‌دارم‌.

اهل‌ سنت‌ وصيت‌ پيامبرشان‌ را بگوش‌ جان‌ شنيدند تا مبادا همانند يهود و نصاري‌ به‌ ظلمت‌ بيكران‌ شرك‌ گرفتار شوند.

كما اينكه‌ حاجات‌ خود را نيز بنا به‌ وصيت‌ پيامبرشان‌ صرفاً از خداوند ميخواهند چرا كه‌ ايشان‌ فرموده‌ است‌: «هرگاه‌چيزي‌ خواستيد فقط‌ از خداوند بخواهيد و اگر نياز به‌ كمك‌ داشتيد فقط‌ از خداوند كمك‌ بخواهيد». لذا اهل‌ سنت‌ ازمردگان‌ كمك‌ نخواسته‌ بلكه‌ خداوندي‌ را كه‌ پيوسته‌ حي‌ است‌ و هرگز نمي‌ميرد تنها مأمن‌ و ملجأ خود مي‌دانند كه‌شايسته‌ و قادر به‌ برآوردن‌ نيازها و حاجات‌ بندگانش‌ مي‌باشد.

آقاي‌ مفيد در كتاب‌ الارشاد چاپ‌ مكتبة‌ البصيرة‌ قم‌ ص‌252 چنين‌ مي‌نگارد: زيارت‌ قبر امام‌ حسين‌ علیه السلام برابر با صدحج‌ و صد عمره‌ است‌. و هر كه‌ قبر او را زيارت‌ كند به‌ بهشت‌ مي‌رود. مشابه‌ اين‌ مطلب‌ را مي‌توان‌ در كتاب‌ مع‌ الخطيب‌في‌ خطوطة‌ العريضة‌ نوشته‌ شيخ‌ شيعي‌ انصاري‌ ص‌18 نيز مشاهده‌ نمود. آيا ائمه‌ اهل‌ بيت‌ از اين‌ گفته‌ها راضي‌ وخشنودند؟

يا آنچه‌ ابن‌ بابويه‌ قمي‌ در كتاب‌ خود، عيون‌ اخبار الرضي‌ ج‌2 ص‌259 نوشته‌ است‌، كه‌ اگر كسي‌ قبر جعفر صادق علیه السلام را زيارت‌ كند به‌ او پاداش‌ 70 حج‌ خواهد رسيد و اگر كسي‌ شبي‌ در كنار قبر او بخوابد مثل‌ اين است‌ كه‌ خداوند را در عرش‌زيارت‌ كرده‌ است‌. اگر اجر و ثواب‌ زيارت‌ قبور ائمه‌ بيشتر از زيارت‌ بيت‌ الله الحرام‌ باشد شكي‌ نيست‌ كه‌ ديگر هيچ‌علاقه‌ و اشتياقي‌ براي‌ زيارت‌ خانه‌ خدا باقي‌ نخواهد ماند! و اين‌ نيست‌ مگر دعوتي‌ براي‌ مقدس‌ جلوه‌ دادن‌ بندگان‌ خداو گنبد و بارگاههاي‌ ايشان‌ كه‌ خداوند ما را از آن‌ باز داشته‌ است‌.

عمل‌ شيعيان‌ امروز به هنگام‌ زيارت‌ قبور ائمه‌ از جمله‌ بوسيدن‌ در و ديوارهاي‌ مقابر، خواندن زيارتنامه‌هاي غلوآميز، نذر كردن اموال جهت گنبد و ضريح قبور، طلب‌ حاجت‌ از ايشان‌ براي‌ حل‌مشكلاتشان‌، طرف‌ پيرامون‌ مقابر ايشان‌ و خرافات‌ بسيار ديگر از اين‌ قبيل‌ عيناً مشابه‌ با اعمال‌ يهود و نصاري‌ است‌ كه‌پيامبر اسلام‌ صلی الله علیه وسلم آنها را به‌ خاطر اينگونه‌ اعمالشان‌ مستحق‌ لعنت‌ دانسته‌ است‌. چنانكه‌ مي‌فرمايد: خداوند يهود ونصاري‌ را لعنت‌ كند كه‌ قبرهاي‌ انبياء و افراد نيك‌ شان‌ را سجده‌ گاه‌ قرار دادند.

عجيب‌تر اينكه‌ مراجع‌ و بززگان‌ شيعه‌ براي‌ توجيه‌ بوسيدن و دست كشيدن بر قبور و ضرائح ائمه به بوسيدن‌ حجرالاسود استناد مي‌كنند و حال‌ اينكه‌ با استنباط‌ احكام‌شرعي‌ توسط‌ قياس‌ (يكي‌ از منابع‌ استنباط‌ احكام‌ نزد اهل‌ سنت‌) بشدت‌ مخالفت‌ مي‌كنند.

اگر كسي‌ به‌ مقايسه‌ منصفانه‌ ميان‌ آنچه‌ شيعيان‌ امروز و مسيحيان‌ و يهوديان‌ به‌ هنگام‌ زيارت‌ قبور انجام‌ مي‌دهند بپردازد،بي‌ شك‌ ريشه‌ واحدي‌ را در مي‌يابد. زيرا مسيحيان‌ در كليساها و ديرها تصاوير و تماثيل‌ حضرت‌ عيسي‌ علیه السلام و مادرگراميش‌ را بوسيده‌، بر آنها دست‌ مي‌كشند و در مقابل‌ آنها به‌ عبادت‌ مي‌پردازند. همانگونه‌ كه‌ يهوديان‌ در زيارت‌ قبورعلماء و بزرگانشان‌ از حد مي‌گذرند. بودائيان‌ و هندوها نيز اعمالي‌ مشابه‌ همچون‌ بوسيدن‌ بارگاهها و گريه‌ و زاري‌ و نذركردن‌ اموال‌ و حاجت‌ خواستن‌ از صاحبان‌ قبور انجام‌ مي‌دهند.

اين‌ مشابهت‌ و ارتباط‌ زنجيره‌اي‌ كه‌ بين‌ شيعيان‌، يهوديان‌، مسيحيان‌، هندوها و بودائيان‌ وجود دارد و ما شاهد آن‌هستيم‌، فرموده‌ خداوند متعال‌ را بيادمان‌ مي‌آورد كه‌ مي‌فرمايد: «يضاهئون‌ قول‌ الذين‌ كفروا من‌ قبل‌» با گفته‌ كافران‌گذشته‌ مشابهت‌ اختيار مي‌كنند. (سوره‌ توبه‌ آيه‌ 30).

laleh_a

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خیلی خیلی معذرت میخوام...

بهتر نیست اول بدونیم که "توسل" درسته نه "توصل"؟؟؟؟!!!!!

واقعا یک بار هم که شده دعای توسل شرکت کردین؟ یا توی مفاتیح دیدین؟
یا از این بچه ها که تو خیابون دعا میفروشن، یکی خریدین؟

اگه جوابتون مثبته پس چرا.....؟؟؟؟؟؟؟

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من خیلی خیلی معذرت میخوام...

بهتر نیست اول بدونیم که "توسل" درسته نه "توصل"؟؟؟؟!!!!!

واقعا یک بار هم که شده دعای توسل شرکت کردین؟ یا توی مفاتیح دیدین؟
یا از این بچه ها که تو خیابون دعا میفروشن، یکی خریدین؟

اگه جوابتون مثبته پس چرا.....؟؟؟؟؟؟؟

خواهش می کنم
شما اگر متن را می خوندین شاید این سوال را نمی پرسیدین
اتفاقا آقای sparrow متوجه این نکته شدن ولی من منظور داشتم از نوشتن توصل نه توسل !
توسل : وسیله قرار دادن ( رج پست آقای sparrow ) که خیلی بحثش جداست
اما مشکل من با توصل هست ((تَ وَ صُّ) [ ع . ] (مص ل .) 1 - رسیدن ، پیوستن . 2 - به چیزی دست یافتن .)
دست یافتن به خواسته و نیاز به هر طریقی ( طرقی که متاسفنه البته از دید من امروزه یه جورایی شده شرک )

نه مگر باید شرکت کرد ؟
شما که شرکت کردین چه طوری بود ؟
چه کار می کنن داخلش ؟
مفاتیح چیه توضیخات بیشتر می شه بدین ؟
مگر کسی هم از بچه های تو خیابون دعا می خره ما که فقط لواشک و ... می خریم !

خواهر محترم بهتر نیست به جای این که از همون اول در مقام قاضی قرار بگیرین و حکم بدین حرف های محکوم را هم بشنوین !
فکر کنم اگر همه پست ها را می خوندین این شبه براتون پیش نمی یومد
حرفایی هم که در بالا گفتم( رنگ آبی) نمی خواستم مسخره کرده باشم ولی از این لحاظ گفتم که در پست های اولم گفتم اگر من یه کافر بودم و دنبال حقیقت این طرز حرف زدتون واکنشی جز حرفای آبی نداشت
بر فرض دوم هم که من اشتباه املایی می داشتم و به اون شکل اشتباها نوشته بودم باز هم به نظرتون این شیوه بر خورد مناسب بود !
تمام دوستان قبل از شما در پست هاشون نوشتن توسل ولی هیچ کدوم ...!
شمشیر ها را غلاف کنید همه ما از یک نسلیم !
استاد ریاضی سر کلاس ریاضی محض را به صورت ریاضی محز نوشت !
می شه گفت ریاضی بلد نیست ! و تا به حال یه کلاس ریاضی شرکت نکرده !:surprised:
دست حق به همراه
یا حق

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

این دلیلتون را قبول ندارم این به دلیل باور ها و اعتقادات هست مثلا شخصی هم که بت پرست هست و وقتی به معبد می ره همین حس را داره !
و کسی هم که روح را قبول داشته باه و بر فرض مثال امام رضا را قبول نداشته باشه هیچ حسی بهش دست نمی ده !

ممنون ولی این چیزی که شما ازش منبع آوردین خلاصه کلام اینه
لذا از اين آيه به وضوح استفاده مى شود كه زيارت قبور مؤمنين و طلب رحمت و غفرت براى آنان استحباب دارد و بدان ترغيب شده است.(7)

من روی این موضوع بحثی ندارم بلکه اعتقاد هم دارم کاره درستیه واسه کسی که مرده وعا و طلب مغفرت کنی
من بحثم در مورد خواستن بر آوردن حاجات از مرده هست
حتی سنی ها هم این موضوع را قبول ندارن
که البته خیلی هم به نظرم نامربوط نیست
این که میرن یه تکه آهن یا سنگ را می گیرن و دخیل می بندن و شفا می خوان ...!

منم منظورم این بود که خدا به بندش نزدیکه !
خوب وقتی خدا انقدر به ما نزدیکه یعنی هر حرف ما را می شنوه ( حالا بر آورده کردن بحث جداست ) !
بازم ممنون از پاسخ هاتون:gol:

یا حق
سلام،
هدف من مقایسه بین زمانی که مزار یکی از آشانایان رو زیارت می کنیم با زمانی که حرم امام رضا رو زیارت می کنیم بود. نمی دونم تا به حال حس کردید که بعد از زیارت حرم امام رضا سبک شدید؟ جایی خوندم که روح انسان ها بر روی همدیگر تاثیر می گذارد برای همین هست که تاکید شده به رفتن به محضر علما و مومنین و نگاه به چهره اونها چون روح ما تحت تاثیر روح اونها کمی پالایش میشه. (حالا می گردم ببینم می تونم منبعش رو پیدا کنم) اما معتقدیم که روح باقی می مونه. طبق آیات قرآن، ارتباط انسان با ارواح در دنیای دیگه مقدوره و ارواح مقدس شنوای سخنان و کلمات ما هستند. (منبع) با توجه به مطلبی که اول گفتم و این بحث حضور روح، یکی از جنبه های زیارت قبور ائمه می تونه پالایش روح ما باشه.(البته این یه اعتقاده، می تونید قبول نکنید.)

این ایه استحباب زیارت قبور مومنین رو اثبات می کنه پس حرف وهابیون که زیارت قبر مرده رو جایز نمی دونن و اصلاً معلوم نیست قبرهاشون کی به کیه، رد میشه.

در مورد بحث خواستن از مرده، قسمت اول پست قبلی من درباره همین بود که ما از مرده چیزی رو طلب نمی کنیم بلکه اون شخص رو واسطه قرار می دهیم. درسته که ما تو فارسی می گیم امام رضا داد، امام علی داد اما آیا امام علی و امام رضا بی اذن خدا قادر به انجام کاری هستند؟ این مشکل از طرز بیان ماست نه شیوه اعتقادی ما. همونجوری که یه مثلاً آقای X رو واسطه قرار می دیم پیش یکی دیگه
(مثلاً Y)تا یه کاری برامون انجام بده. دست آخر می گیم دست آقای X درد نکنه، کار ما رو راه انداخت.
توی آیه 255 بقره هم که برای شما آوردم، شفاعت کردن پیش خدا رو مختص به روز قیامت نکرده و به صورت کلی گفته. پس چه کسی برای پارتی بازی پیش خدا بهتر از کسایی که خدا آیه تطهیر رو براشون نازل کرده؟
در رابطه با ضریح و پنجره فولاد و ...، من تا حدودی قبول ندارم. اینکه طرف به خاطر اینکه دستش برسه به ضریح از سر و کول چند نفر بالا بره و پای دو سه نفر دیگه رو لگد کنه تا دستش برسه به ضریح، از نظر من، فقط حق الناس نصیبش میشه نه چیز دیگه. ضمن اینکه اگر معتقد به حضور روح امام در حرمش داریم، خوب یکی دو متر فاصله فکر نمی کنم این حضور رو نقض کنه.
در مورد بوسیدن و دست کشیدن که توی اون سایت اومده بود، من شما رو ارجاع میدم به:
نظر علماى اهل سنت درباره بوسيدن و دست كشيدن به قبر پيامبر(صلى الله عليه وآله)چيست؟

اینکه خدا صدای ما رو میشنوه در همه حال درسته و حق با شماست. شما رو نمی دونم ولی من وقتی دعا می کنم به قصد برآورده شدن دعا می کنم. حالا که من خودم از خدا دورم پس به ناچار کانال میزنم.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
در جواب مطلب زیارت قبور ائمه:

گفتم که احادیثی که آورده منبع نداره. چون ممکنه حدیثی که نقل کرده، مثل این موضوع باشه:
"تا قرن هفتم، همه علمای اسلامیسفر برای زیارت را، امری مباح یا مستحب می شمردند. در اوایل قرن هشتم، ابن تیمیه، حدیثی را که ابوهریره آن را از پیامبر نقل کرده بود، دستاویز خود قرار دادو با اجماع علمای اسلام به مخالفت برخاست.
این روایت به سه صورت نقل شده است، اما تنها دو صورت این روایت می تواند هدف ابن تیمیه را برآورده سازد. آن دو صورت عبارتند از:
1. لا تشد الرحال الا الی ثلاثه مساجد: مسجدی هذا، و مسجد الحرام و مسجد الاقصی؛ ( صحیح مسلم،ج4، ص126.
بار سفر بسته نمی شود مگر به سه مسجد، مسجد من(مسجد النبی) ، مسجدالحرام و مسجدالاقصی
2. انما یسافر الی ثلاثه مساجد: مسجد الکعبه، و مسجدی و مسجد ایلیا، ( همان)
همانا به سوی سه مسجد مسافرت می شود: مسجد کعبه، مسجد من (مسجد النبی) و مسجد ایلیا(مسجدالاقصی)
صورت سوم حدیث نیز چنین است: تشد الرحال الی ثلاث مساجد. ناگفته پیداست که این شکل حدیث برای اثبات گفته ابن تیمیه کفایت نمی کند زیرا طبق قاعده اثبات شی نفی ما ادا نمی کند، اثبات جواز سفر برای این سه، حرام بودن سفر به غیر از آنها را اثبات نمی کند.
بنابراین ابن تیمیه با تمسک به ظاهر این حدیث در دو شکل فوق مدعی است که برای انجام اعمال عبادی، تنها به این سه مسجد می توان سفر کرد و زیارت سایر اماکن از جمله قبر مبارک پیامبر اکرم داخل در این سه مورد نیست.
بر همین اساس وهابي‌ها مي‌گويند زيارت قبور ائمه و آمدن از نقاط دور براي زيارت مرقد منور پيغمبر اسلام صلي‌الله عليه و آله و سلم جايز نيست و عقيده دارند كه اينها شرك و عبادت براي غيرخداست." (منبع)

ضمن اینکه سجده گاه قرار دادن با زیارتگاه قرار دادن 2 چیزه متفاوته. اولی پرستشگاه و شرکه و دومی زیارتگاه که حتی توی قران هم به ساخت زیارتگاه برای اصحاب کهف اشاره شده.

در مورد خواستن فقط از خدا و بوسیدن و دست کشیدن بر مزار هم گفتم.

laleh_a

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش می کنم
شما اگر متن را می خوندین شاید این سوال را نمی پرسیدین
اتفاقا آقای sparrow متوجه این نکته شدن ولی من منظور داشتم از نوشتن توصل نه توسل !
توسل : وسیله قرار دادن ( رج پست آقای sparrow ) که خیلی بحثش جداست
اما مشکل من با توصل هست ((تَ وَ صُّ) [ ع . ] (مص ل .) 1 - رسیدن ، پیوستن . 2 - به چیزی دست یافتن .)
دست یافتن به خواسته و نیاز به هر طریقی ( طرقی که متاسفنه البته از دید من امروزه یه جورایی شده شرک )

نه مگر باید شرکت کرد ؟
شما که شرکت کردین چه طوری بود ؟
چه کار می کنن داخلش ؟
مفاتیح چیه توضیخات بیشتر می شه بدین ؟
مگر کسی هم از بچه های تو خیابون دعا می خره ما که فقط لواشک و ... می خریم !

خواهر محترم بهتر نیست به جای این که از همون اول در مقام قاضی قرار بگیرین و حکم بدین حرف های محکوم را هم بشنوین !
فکر کنم اگر همه پست ها را می خوندین این شبه براتون پیش نمی یومد
حرفایی هم که در بالا گفتم( رنگ آبی) نمی خواستم مسخره کرده باشم ولی از این لحاظ گفتم که در پست های اولم گفتم اگر من یه کافر بودم و دنبال حقیقت این طرز حرف زدتون واکنشی جز حرفای آبی نداشت
بر فرض دوم هم که من اشتباه املایی می داشتم و به اون شکل اشتباها نوشته بودم باز هم به نظرتون این شیوه بر خورد مناسب بود !
تمام دوستان قبل از شما در پست هاشون نوشتن توسل ولی هیچ کدوم ...!
شمشیر ها را غلاف کنید همه ما از یک نسلیم !
استاد ریاضی سر کلاس ریاضی محض را به صورت ریاضی محز نوشت !
می شه گفت ریاضی بلد نیست ! و تا به حال یه کلاس ریاضی شرکت نکرده !:surprised:
دست حق به همراه
یا حق

ممنون
برای استاد ریاضیتون متاسفم....

با سلام به همه دوستان
سوال
این دقیقا شرک نیست ؟

واقعا ممنونم دوست خوبم، تاپیک فوق العاده ای بود و البته هست
یه جورایی توسل خیلی ها شده توکل
چند وقت نزدیکای نیمه ی شعبان ورق ورداشته بودن رفته بودن بین مردم تو صدا و سیما، می گفتن چه حرفی با آقا دارین
یکی هم نیست بگه بابا، مگه خدا چشه که من برم به امام زمان بگم بیاد؟
دعای فرج برای چی می خونن؟ الیس الله بکاف عبده؟!!

• Like
بالا